Różnica wieku

Różnica wieku w związku – czy to ma znaczenie?

Jeszcze do niedawna spotykanie się ze sporo starszą lub młodszą osobą było uważane w naszym społeczeństwie za kontrowersyjne. Obecnie podchodzimy do różnych nietypowych związków z większym zrozumieniem. Współcześnie wiele osób skupia się na karierze i wyjeżdża do większych miast, gdzie są duże możliwości rozwoju zawodowego, a to oznacza większą anonimowość na co dzień i możliwość podążania za swoimi pragnieniami bez ostracyzmu, wynikającego ze złamania tradycyjnych wzorców. Związek z osobą, z którą dzieli nas 10 lub więcej lat, może się nieco różnić od związku z osobą w zbliżonym wieku – wynika to z innych doświadczeń życiowych, często też odmiennych celów krótko- i długoterminowych. Jak w każdym związku, tak i w takiej sytuacji, kluczowa jest komunikacja partnerów, dzielenie się swoimi myślami oraz ewentualnymi obawami.

box blog roznica wieku w zwiazku - Różnica wieku w związku - czy to ma znaczenie?

Jeszcze do niedawna spotykanie się ze sporo starszą lub młodszą osobą było uważane w naszym społeczeństwie za kontrowersyjne. Obecnie podchodzimy do różnych nietypowych związków z większym zrozumieniem. Współcześnie wiele osób skupia się na karierze i wyjeżdża do większych miast, gdzie są duże możliwości rozwoju zawodowego, a to oznacza większą anonimowość na co dzień i możliwość podążania za swoimi pragnieniami bez ostracyzmu, wynikającego ze złamania tradycyjnych wzorców. Związek z osobą, z którą dzieli nas 10 lub więcej lat, może się nieco różnić od związku z osobą w zbliżonym wieku – wynika to z innych doświadczeń życiowych, często też odmiennych celów krótko- i długoterminowych. Jak w każdym związku, tak i w takiej sytuacji, kluczowa jest komunikacja partnerów, dzielenie się swoimi myślami oraz ewentualnymi obawami.

Na co ludzie zwracają uwagę, szukając odpowiedniego partnera?

Miłość nie wybiera, ale nie można zaprzeczyć, że wiele osób ma nadzieję znaleźć partnera, który będzie do nich podobny pod względem zainteresowań czy poglądów. To później w związku procentuje, ponieważ ułatwia ustalanie wspólnych priorytetów. Jedni chcą szybko założyć rodzinę, inni wolą pracować na kolejne awanse lub rozwijać swój biznes, a jeszcze inni marzą o dalekich podróżach. Oczywiście, są też pary, które pragną łączyć karierę z zakładaniem rodziny. Dla wielu osób równie ważne jest podejście partnera do polityki, religii, czy innych kwestii światopoglądowych. Radykalnie odmienne poglądy mogą prowadzić do problemów w codziennym życiu, np. braku porozumienia co do sposobu wychowywania dzieci.

Trwałe związki powstają często na mocnych fundamentach, takich jak wspólne zainteresowania, hobby, cele, ale też podobne wykształcenie czy zawód. Nie bez powodu w naszej agencji matrymonialnej dobieramy w pary osoby, co do których mamy pewność, że znajdą wspólny język. Nawet w  popularnych aplikacjach randkowych jest przewidziane miejsce na wprowadzenie krótkiego opisu – można napisać o sobie kilka słów i ewentualnie określić kogo się szuka. Takie wstępne przedstawienie swoich oczekiwań pozwala uniknąć rozczarowań oraz szybciej znaleźć potencjalnego partnera.

Czy duża różnica wieku między partnerami może być problematyczna?

Utarło się wiele stereotypów na temat związków ze sporą różnicą wieku. O ile jeszcze różnica do ok. 10 lat jest akceptowalna, to większa może wzbudzać zdziwienie. Przede wszystkim, należy powiedzieć, że pełen miłości związek tworzony dobrowolnie przez dwie pełnoletnie osoby, jest wspaniałą rzeczą, bez względu na ewentualne różnice wieku, dochodów czy pochodzenia. Nie znaczy to, że taka para nie spotka się z nieprzychylnymi reakcjami otoczenia. W przypadku partnerów z dużą różnicą wieku mogą to być zaniepokojeni członkowie rodziny lub przyjaciele, którzy obawiają się, że taki związek nie może przetrwać, albo podejrzewają, że jedna ze stron chce wykorzystać drugą.

Chcąc wejść w związek z osobą sporo starszą lub młodszą, dobrze jest zawczasu ustalić pewne podstawowe kwestie dotyczące wspólnego życia. Ze względu dużą różnicę wieku, to naturalne, że partnerzy będą na różnych etapach w życiu. Młodsza osoba może jeszcze studiować i ewentualnie dorabiać, a starsza mieć już stabilną pracę i spore doświadczenie zawodowe. Inne możliwości finansowe oraz plany na najbliższe lata mogą zatem okazać się problemem, nie tylko w kontekście zakładania rodziny, ale też tak podstawowych kwestii, jak wynajęcie lub zakup mieszkania, sposoby spędzania wolnego czasu itp. W przypadku, kiedy różnica wieku jest bardzo duża, warto pamiętać o tym, że z czasem stanie się ona bardziej zauważalna w innych aspektach, jak np. ograniczenie sprawności starszej osoby.