Związek

Różnica temperamentów w związku – przeszkoda czy zaleta?

Różnica temperamentów to dość częsta przyczyna pojawienia się problemów w związku, jednak nie zawsze dwie kompletnie różniące się pod różnymi względami osoby, decydują się na rozstanie. Podobno przeciwieństwa się przyciągają i jest w tym sporo prawdy, ale zdecydowanie częściej szukamy bratniej duszy, z którą możemy dzielić swoje pasje i zainteresowania. Czy różnica temperamentów zawsze jest przeszkodą?

para - Różnica temperamentów w związku - przeszkoda czy zaleta?

Czym właściwie jest temperament?

Zgodnie z definicją – temperament to indywidualna natura emocjonalna każdego człowieka, na którą składają się m.in. wrażliwość na różne bodźce, osobowość, poziom energii i dominujący nastrój. Temperament przekłada się na funkcjonowanie w każdej sferze życia, choć bywa utożsamiany jedynie z poziomem libido oraz potrzebami, które dotyczą sfery seksualnej.

Miłość bywa ślepa, o czym każdy z nas przynajmniej raz w życiu się przekonał. Kiedy pojawia się „chemia” pomiędzy dwoma osobami, nie widzimy dzielących nas różnic, skupiając się jedynie na potrzebie chwili. Z czasem zaczynamy dostrzegać przeszkadzające nam cechy drugiej osoby, co jednak nie zawsze prowadzi do rozstania. Znalezienie partnera lub partnerki ułatwia korzystanie z nowoczesnej agencji matrymonialnej, bo możemy sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania względem drugiej osoby, zanim umówimy się na spotkanie z proponowanymi nam kandydatami lub kandydatkami na drugą połówkę. Bardzo ważna w każdym związku jest otwartość na potrzeby drugiej osoby oraz chęć do szczerej rozmowy, która ułatwia pójście na kompromis.

Czy różnica temperamentów uniemożliwia stworzenie szczęśliwego związku?

Różnica temperamentów w związku – przeszkoda czy zaleta? Różnimy się pod wieloma względami, dlatego brak jest jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Czasami idealnym wyborem jest dobór partnera lub partnerki o takim samym temperamencie, jednak różne temperamenty nie muszą stać się przeszkodą na drodze do udanej relacji. Wiele zależy od naszej osobowości, sposobu radzenia sobie z problemami i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Biorąc pod uwagę temperament seksualny, który określa poziom naszego libido, problem może być znaczący, bo udany seks jest jednym z fundamentów związku. O ile w innych sferach życia mamy duże pole do manewru i możemy iść na różne kompromisy, to w sferze seksualnej zmuszanie się do określonych zachowań może jedynie pogorszyć sytuację.