przyjaźń

Na czym polega zjawisko friendzone i jak go uniknąć?

Friendzone to pojęcie, które w ostatnich latach zyskało ogromną popularność, szczególnie wśród młodzieży. Czym jednak dokładnie jest to zjawisko i dlaczego tak bardzo wpływa na relacje między ludźmi? Związki z tzw. strefą przyjaźni są często bolesne dla uczestników, zwłaszcza gdy jeden z nich marzy o czymś więcej niż tylko przyjaźni.

przyjaciele - Na czym polega zjawisko friendzone i jak go uniknąć?

Kiedy mówimy o friendzone?

Historia friendzone sięga początków społeczeństwa i wynika z naturalnych mechanizmów społecznych oraz indywidualnych cech ludzi. Ponieważ relacje międzyludzkie są skomplikowane, nikogo nie powinno to dziwić.

Aby zrozumieć zjawisko friendzone, warto poznać jego najbardziej charakterystyczne objawy. Zazwyczaj gdy znajdujemy się w tej sytuacji:

  • wspieramy drugą osobę, nawet gdy jesteśmy świadomi, że nasze uczucia nie są odwzajemnione,
  • dopuszczamy do sytuacji, w której musimy się zadowolić jedynie przyjaźnią, choć dzieje się to na naszą niekorzyść,
  • słuchamy o problemach drugiej osoby, podsycamy jej ambicje, ale nie odważamy się wyrazić swoich uczuć.

W dobie Internetu i rosnącej liczbie możliwości poznawania nowych osób warto wspomnieć o pewnej sprawdzonej alternatywie – biurze matrymonialnym. Tego typu agencje oferują profesjonalną pomoc w poszukiwaniu partnera życiowego oraz pomagają w nawiązywaniu relacji, które mają większą szansę na przetrwanie.

Jak uniknąć zjawiska friendzone?

Friendzone można uniknąć w różnorodny sposób. Oto kilka propozycji, które mogą pomóc w wydostaniu się z tej nieprzyjemnej sytuacji:

  • Otwartość na uczucia i rozmowę – kluczem jest jasne wyrażenie swoich uczuć od samego początku znajomości, aby nie prowadziło to do nieporozumień.
  • Właściwe rozpoznanie sygnałów – warto być uważnym na to, jak druga osoba zachowuje się w naszym towarzystwie. Jeśli zauważymy, że darzy nas sympatią, ale nie miłością, warto otwarcie porozmawiać na ten temat i wyjaśnić swoje intencje.
  • Nie dać się zepchnąć na dalszy plan – to ważne, aby nie pozwolić sobie na bycie jedynie „bezpiecznym portem” dla drugiej osoby. Jeśli naprawdę zależy nam na związku, warto stawić czoła temu problemowi i energicznie działać.

Korzystając z usług biura matrymonialnego, możemy uniknąć nieporozumień i niejasności, które często prowadzą do friendzone. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że znajdziemy tam miłość naszego życia, jednak szanse na trafienie w odpowiednią osobę z pewnością są większe niż podczas przypadkowych spotkań w barze czy na imprezie.