toksyczny związek

Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Idealny związek musi opierać się nie tylko na miłości, ale również na zaufaniu, zainteresowaniu i wzajemnej trosce. Tylko wtedy można mówić, że relacja jest zrównoważona, partnerska i zdrowa. Niestety, nie każdy związek taki jest. Co zrobić, gdy czujemy się przytłoczeni i osaczeni? Jak wyjść z toksycznego związku? Oto kilka najważniejszych rad.

relacja - Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Jakie są objawy toksycznego związku?

Nie istnieje uniwersalna definicja toksycznego związku. Często się go określa poprzez zaprzeczenie. Co to znaczy? Toksyczny związek to taki, w którym nie ma równości. Oto przykład – jedna ze stron szanuje psychiczne i fizyczne granice partnera, jest gotowa zaufać i pójść na zdrowe kompromisy, dba o dobre samopoczucie, stara się rozwiązywać problemy drugiej strony. Ona jednak nie odwdzięcza się tym samym – wielokrotnie narusza zasady, przekracza granice, bagatelizuje problemy, czuje silną potrzebę kontroli. Według pracowników naszego biura matrymonialnego w Warszawie są to najważniejsze cechy toksycznej relacji. Jak zatem sobie poradzić?

Czy da się naprawić toksyczny związek?

Prowadzenie biura matrymonialnego w Warszawie nauczyło nas, że nad każdą relacją można pracować. Wszystko zależy od partnera, który wykazuje toksyczne zachowania. To on musi czuć potrzebę zmiany, to on musi zauważyć, jak wiele złego wynika z jego niezdrowego podejścia do budowania nierównej relacji. Trzeba dużo rozmawiać z takim partnerem, dobrym rozwiązaniem może być terapia dla par. Co zrobić, gdy jednak żadna rozmowa nie przynosi upragnionego skutku?

Jak zakończyć toksyczny związek?

Zakończenie toksycznego związku nigdy nie jest łatwe. Partnerów często ograniczają wspólne zobowiązania (np. mieszkanie). Duże znaczenie ma także lęk przed samotnością i przed zmianami. Pierwszym krokiem powinien być dystans – warto pozwolić sobie na dłuższy wyjazd w pojedynkę, by przygotować się na wyprowadzkę. Wróćmy do dawnych pasji, odkurzmy stare marzenia, znajdźmy czas na rozmowy z przyjaciółmi. W ten sposób zdobędziemy lepszą perspektywę, dzięki której ocenimy naszą szansę za zakończenie niezdrowej relacji.