rozstanie

Dlaczego coraz więcej par się rozstaje i jak temu przeciwdziałać?

W ostatnich latach zauważalny jest spadek stabilności formalnych i nieformalnych relacji. Pary coraz częściej się rozstają, a powody odejścia nie zawsze zaliczają się do typowego „katalogu” przyczyn rozpadu związku, wśród których znajdziemy m.in. zdrady, przemoc fizyczną, psychiczną i ekonomiczną, jak również niedopasowanie charakterów. Dlaczego nie potrafimy utrzymać relacji, co skutkuje rozstaniem? Czy można temu przeciwdziałać?

rozstanie - Dlaczego coraz więcej par się rozstaje i jak temu przeciwdziałać?

Dlaczego coraz więcej par decyduje się na rozstanie?

Coraz częściej coś idzie nie tak i rezygnujemy ze wspólnego życia, decydując się na rozstanie. Psychologowie twierdzą, że winny temu jest brak chęci do naprawiania – zamiast rozwiązywać problemy, wolimy przez chwilę cieszyć się zauroczeniem, decydując się na wchodzenie w nowe związki, zamiast pracować nad naprawieniem łączących nas stosunków. Pomijając sytuacje ekstremalne np. zdrady, maltretowanie psychiczne i fizyczne, czy poważne nałogi, z których nasza druga połówka nie chce się leczyć, warto podjąć próbę ratowania relacji, jeżeli dwie osoby wykażą chęć zmiany i pracy nad związkiem.

Jak powstrzymać lawinowy rozpad związków?

Nie ma sposobu, aby skutecznie powstrzymać lawinowy rozpad związków. Zalecanym przez specjalistów sposobem na odbudowanie relacji, jest chwilowe rozstanie się „na próbę”. Jeżeli okres rozłąki będzie dla dwojga ludzi trudny, to jest szansa, że jeszcze tli się uczucie i można na nowo rozpalić ogień miłości. Podejmując definitywną i nieodwołalną decyzję o rozstaniu, warto dać sobie czas na wejście w nowy związek, bo szukanie miłości na siłę nie ma większego sensu. Aby uniknąć rozczarowań podczas poszukiwania nowej miłości, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów od kojarzenia par, którzy pomogą określić nasze oczekiwania oraz znaleźć kandydata lub kandydatkę na drugą połówkę.